ICM PE Spravodajstvo | Štvrtok, 04. September 2014
Mnoho organizácií svoju činnosť pozastavuje počas letného oddychu – dvojmesačných letných prázdnin, ale my fungujeme ďalej, tak ako po celý rok. Mládežnícky parlament mesta Partizánske si na prázdniny pripravil pár aktivít nie len pre mladých, ale aj pre iné vekové kategórie.Letné medzigeneračné hry – 11. júla 2014
Letné medzigeneračné hry boli našou prvou letnou aktivitou. Zorganizovali sme ju s pomocou Informačného centra mladých, mesta Partizánske a Jednoty dôchodcov Slovenska. Aktivita, ktorá zbližuje rôzne vekové kategórie je už našou osvedčenou akciou, preto aj napriek nepriaznivému počasiu sme pokračovali v hraní hier aj v interiéri Domu kultúry. Zvyčajne túto akciu organizujeme pred Domom kultúry, kde si okoloidúci môžu zahrať hry ako šach, stolný futbal, hokej a mnohé iné.
Tento rok sme mali k dispozícií šípky, spoločenské hry a stolný futbal, ktorý je najobľúbenejší či už medzi mladými a aj staršími.
Aj keď nám dážď chcel pokaziť pekné podujatie, akcia sa nám vydarila.
Babinec – 21. júla 2014
S nápadom na túto akciu prišiel jeden z našich členov – Lukáš, keďže medzi jeho koníčky patrí aj líčenie, make-up styling. Akciu sme nazvali „Babinec“, pretože išlo o pohodové doobedie v Čajovni Strom života, kde si mohli dámy či slečny oddýchnuť a načerpať novú energiu. Akcia začala o 9:30 hod., i keď sme sa spočiatku obávali, že nepríde takmer nikto kvôli počasiu, ale nakoniec sme Babinec všetci pokladali za úspešný.
Celé doobedie sa nieslo v duchu harmónie a oddychu. Jedna slečna z našich bývalých členov – Monika, pripravovala osviežujúce ovocné nápoje, ktoré sme si mohli vychutnať počas čakania na make-up. Dostali sme aj šikovné rady ohľadom líčenia od panej, ktorá prezentovala kozmetiku Oriflame. Líčila make-up na bežné nosenie a náš Lukáš zase na nejakú sviatočnú udalosť.
Ďalšie také menšie „stanovište“ bolo maľovanie šatiek z prírodného materiálu. Bolo naozaj fascinujúce pozerať sa ako sa krásna fialová farba vpíja do prírodného hodvábu.
Myslím si, že všetky dámy a slečny, ktoré sa zúčastnili tejto našej akcie neoľutovali, pretože to bolo naozaj príjemné dopoludnie.
Prázdninový futbalový turnaj na sídlisku Šípok – 25. júl 2014
Koncom júla sme sa spolu s ICM podieľali na organizácii futbalového turnaja na umelom ihrisku na Šípku pri Základnej škole na Malinovského ulici. Tohto turnaja sa ako hosť zúčastnil Dušan Tittel.
Game of Skate na sídlisku Šípok – 10. august 2014
Game of Skate bolo dlho-pripravovanou akciou v skateparku na sídlisku Šípok, ktorú mali pod patronátom saleziáni z pastoračného centra pri kostole sv. Tomáša. Túto akciu sme podporili propagáciou ako Informačné centrum mladých. Akcia mala veľký úspech aj vďaka vystúpeniu mladého rappera z Partizánskeho, Kilda.
Konferencia v Bratislave – Kampaň „No hate“ – 28. august 2014
Koncom augusta sa niektorí z nás zúčastnili konferencie kampane „No hate“, čo znamená „Bez nenávisti“. Bola to konferencia, ktorej sa zúčastnili členovia Bus tripu No hate speech, ktorí cestujú v autobuse po rôznych mestách, kde prezentujú kampaň No hate. Ide o kampaň, ktorá sa zaoberá nenávisťou na internete, či už ide o rasovú nenávisť či nenávisť kvôli inej sexuálnej orientácii. Členovia No hate speech pochádzajú z rôznych krajín: Maďarsko, Srbsko, Slovensko, ... Ich úlohou je počas „zastávok“ v mestách informovať o nebezpečných následkoch nenávisti na internete.
Kampaň No hate má okrem Bus tripu aj mnoho iných zaujímavých a úspešných projektov ako je napríklad ich nový projekt „NEHEJTUJ.sk“. Tento projekt slúži hlavne ako metodická pomôcka, pretože obsahuje 10 filmov na dvoch DVD prevádzané príručkou. Filmy sa „točia“ okolo pojmov: diskriminácia, netolerancia, šikana, nenávisť ... Tento projekt prezentujú 3 slovenské celebrity: herec Viktor Horján, herečka Viki Ráková a spisovateľka a blogerka Janette Motlová. Na konferencii bol prezentovaný hlavne tento projekt, jeho úspech podľa mojej mienky je očakávaný a istý. Významným hosťom konferencie bol aj minister školstva pán Peter Pellegrini. Celá konferencia bola v anglickom jazyku kvôli zahraničným účastníkom Bus tripu. Podujatie moderoval jeden z našich starších členov Andrej Bencel. Keď nás prítomných v krátkosti oboznámil s činnosťou kampane, spomenul aj hlavný projekt No hate č. 2 a to je „Hug day“, čiže Deň objatia. Hug day sme s pomocou mesta Partizánske a Informačného centra mladých zorganizovali aj my v našom meste. Mnohí z nás ako dobrovoľníci vyšli do ulíc a objímali ľudí len pre radosť, pretože objatie vie často pomôcť vyčariť úsmev. Ide o symboliku toho, že ľudia sú si rovní.
Obidva projekty No hate budeme podporovať ako Mládežnícky parlament spolu s Informačným centrom a budeme hlásať heslá kampane No hate ako napríklad: „Netolerancia sa netoleruje!“