Aktuality ICM Topoľčany

Workshop na topoľčianskom gymnáziu

ICM TO Spravodajstvo | Streda, 25. Apríl 2012

obrazok
Navštívili sme topoľčianske gymnázium. Po dlhšom čase sme robili workshop priamo na škole a bolo to super. A viete, čo bolo najviac super? Odozva deciek. Že ich to bavilo. Že sa so mnou debatovali a že chceli vedieť.
Ideou workshopu bolo povedať stredoškolákom, aby si dávali bacha na svoje osobné informácie na Facebooku. Používame ho všetci, no málokto si uvedomuje veci, ktoré sú na prvý pohľad skryté. Zobral som to teda zo širšia. Vysvetlil som im, prečo nevidia v novinkách statusy všetkých priateľov. Pýtali sa, či je pravda, že pri žiadosti o prijatie do zamestnania si personalisti omrknú aj ich profil.
Hovorili sme o tom, z čoho žije taký fejsbúk, ako sa dá používať a zneužívať. Že sa na ňom dá načierno zarábať. Je to ale proti pravidlám a teda to nesie niekoľko rizík. Pýtali sa ma, či ich za to môže FB žalovať smile Nie nemôže. Môže vám ale zrušiť váš užívateľský účet a teda aj váš čierny biznis.
Poradil som im, ako znovu donútiť Facebook, aby im zobrazoval príspevky od kamarátov, ktorých im skrýval. A propos skrývanie - Facebooku dávame svoje osobné informácie, o ktorých si myslíme, že k nim majú prístup iba naši friends. Tieto informácie nie sú až také skryté a to ani keď máte nastavenú vysokú uzavretosť profilu.
Cez aplikácie, ktoré sú často veľmi pofidérne a s minimálnym benefitom pre ich užívateľa, sa môžu správcovia týchto aplikácií dostať k akejkoľvek informácii z vášho profilu, aplikácie môžu za vás pridávať príspevky alebo napríklad pristupovať k vašim fotoalbumom. Najčastejšie im stačí vaša e-mailová adresa. Ak tých adries niekto nazbiera dostatok, túto databázu vie predať a zrazu budú nič netušiacim užívateľom chodiť spamy.
Tým, že klikáte na srandy typu „aké je moje indiánske meno?“, „aké dve veci potrebuješ?“, „aký je tvoj osud?“ nechávate niekoho nahliadnuť do vášho profilu. A hlavne pri takýchto pofidérnych aplikáciách je vysoká šanca, že niekto na vás zarába.
Aplikácie nie sú zlé. To pochopili aj samotné decká. Zlé je nedávať si pozor a klikať na každú blbosť. A najhoršie je nevedieť, čo je v pozadí. Na workshope boli prváci a druháci a napriek tomu, že bolo ráno, počúvali a reagovali. Za to som im vďačný.
Presvedčili ma, že stačí, ak dáte najavo, že sa o nich zaujímate a im zas stačí, že im dáte zaujímavú tému. Ak ich motivujete, pocítite odozvu. Je to tak všade, tak prečo by to nemohlo fungovať aj na školách?
Ďakujeme Gymnáziu v Topoľčanoch a jeho žiakom. Ste super smile

Vyber si svoje Informačné centrum mladých